![]() |
17.5. Дан рециклаже
|
Број посета: 84744
Сваког четвртог понедељка у октобру, школски библиотекари широм света обележавају свој дан – Међународни дан школских библиотекара. И ове године желели смо да истакнемо значај библиотека, читања и књига у животу сваког човека у ком бајке заузимају важно и посебно место. Кад чујемо речи „Некада давно... Био једном један...“ у трену се нађемо у чаробном свету књига које нам пружају скривени поглед на животе принчева и принцеза, вила и вилењака, змајева и других створења. Приче и бајке које се преносе генерацијама уче нас о људским вредностима и културама.
Поводом обележавања овог дана, у нашој школи расписан је ликовно-литерарни конкурс за ученике од првог до осмог разреда на тему „Бајке и народне приче широм света“. Наши ученици били су маштовити, а које бајке и приче највише воле, сазнали смо кроз радове које су написали. Најбољи прозни, као и најуспешнији ликовни радови ученика изложени су у холу школе.
У школској библиотеци, тога дана библиотекари су са ученицима разговарали о значају читања, о бајкама и народним причама широм света. Ученици су читали своје саставе и одломке из омиљених бајки и народних прича, говорили о својим омиљеним бајкама и њиховим јунацима, међу којима су посебно место заузеле бајке браће Грим, Андерсенове бајке, али су и препоручивали вршњацима шта да читају.
Читајте бајке и читајте уопште, чините добро, верујте у добро и добро ће и бити, као у свакој бајци.
Јелена Петровић
Ове недеље обележавамо два значајна еколошка датума- 3.11. Дан чистог ваздуха и 4.11. - Дан климатских промена.
Ученици седмог разреда уз подршку наставнице биологије подсетили су се на велику угроженост наше планете од глобалног загревања. Циљ акције која је спроведена је подизање свести ученика о многобројним утицајима глобалног загревања и загађења ваздуха у свету и у Србији.
Теме су биле разнолике: ефекат стаклене баште, топљење глечера и подизање нивоа мора, честе временске непогоде као што су поплаве и суше, угроженост многих биљних и животињских врста.
Неки од предлога да помогнемо и ублажимо климатске промене били су смањење емисије штетних гасова који изазивају ефекат стаклене баште, штедња енергије и коришћење чистих, обновљивих извора енергије. Бавили смо се и темом побољшања квалитета ваздуха.
Пригодним предавањем, презентацијама и израдом плаката обележили смо ова два важна дана.
Интерактивна игрица на ову тему може свакоме да одговори на питања шта можемо учинити да унапредимо услове у којима живимо налази се на линку https://mission1point5.org/
Наставница Марина Бабић
Током протеклих деценија дошло је до драматичног заокрета у начину исхране као резултат урбанизације и глобализације светског тржишта хране. Доминатни у исхрани савременог човека су шећери, масноће, индустријски произведена храна, месо и производи од меса, полуготови и готови оброци. Стога не чуди што прекомерна ухрањеност и гојазност узимају свој данак – пандемија гојазности. Истовремено, учесталост глади у свету поново расте.
Светски дан хране представља прилику да се укаже не само на значај правилне исхране, већ и да се интензивирају активности на постизању циља одрживог развоја – смањење глади. Данас у свету има око 670 милиона гојазних и преко 800 милиона гладних.
Хранити се правилно значи обезбедити телу све потребне хранљиве и заштитне материје за оптималан рад свих ћелија и ткива, као и добру заштиту од инфекција.
Ученици наше школе обележили су овај дан анализирајући навике у исхрани ученика наше школе и дошли смо до забрињавајућих података. Резултате анкете можете видети овде. Веома је важно да се здраве навике у исхрани усађују у најранијем узрасту и зато смо са ученицима правили тањире исхране и предлоге ужине
Наставница Марина Бабић
Протекла недеља у нашој школи била је у знаку спортских дешавања. Ученици првог разреда учествовали су у штафетним играма које су биле организоване као међуодељењска такмичења. Ученице другог разреда такмичиле су се у играма између две ватре, док су се дечаци надметали у фудбалу. Штафетне игре, полигон и између две ватре биле су игране и међу ученицима трећег и четвртог разреда. Ученици петог, шестог, седмог и осмог разреда показали су своје спортске вештине у малом фудбалу, игри између две ватре и рукомету. С обзиром на то да су временске прилике биле неповољне, крос је одложен за наредну недељу. Похваљујемо све наше ученике који су се ове недеље показали као врсни и прави спортисти, увек спремни на различите спортске изазове.
Тим за школски спорт
Овогодишња Недеља школског спорта одржана је од 11. до 15. октобра. Програм активности у нашој школи, за време трајања спортске седмице, садржао је низ спортских радњи, вежби правилног држања тела и дисања, елементарних игара, штафета и сл. са циљем промовисања здравих стилова живота, подстицања међусобне толеранције, неговања атмосфере другарства... У активностима су учествовали сви ученици и запослени у школи, исте су организоване у складу са тренутним епидемиолошким мерама.
Мала школица у Крњешевцима је такође допринела остваривању циљева Недеље спорта многим активностима, организованим у затвореном:
- вежбица "Веселе столице";
- скок у даљ из места;
- разне елементарне игре;
- полигон;
- штафетне игре.
Тематску седмицу завршили смо међуодељењским дружењем ученика 1/3, 3/3 и 4/3 на часу физичког васпитања, сумирајући утиске о овонедељним дешавањима и похваљивањем ђака.
Учитељице Светлана и Наташа
Жеља за новим сазнањима и активностима, маштовитост и креативност ученика обележила је почетак и ове школске године. Ученици седмог и осмог разреда, чланови Ученичког парламента, подстакнути тренутном епидемиолошком ситуацијом и очувањем здравља уопште, месец септембар посветили су управо овој теми – теми здравља. Подељени у групе, истраживали су о редовној и правилној исхрани, значају физичке активности, одржавању личне хигијене и хигијене простора, о психичком здрављу, болестима зависности и вирусу SARS-CoV-2. На основу прикупљених података, нових информација и сазнања израдили су заједничку презентацију на тему „Одговоран однос према здрављу“. Како би и осталим ученицима у школи скренули пажњу на значај здравља и његово очување, уједно и подстакли на одговоран однос према сопственом здрављу и здрављу других људи, чланови парламента одржали су предавања и приказали презентацију свим ученицима од првог до осмог разреда на ЧОС-у. Разговарали су са својим вршњацима о значају здравља, чиниоцима који утичу на здравље, здравим навикама, али и начинима заштите и одговорном односу према здрављу. На крају уследила је израда паноа у школском холу на ову тему.
Циљ ове активности био је стицање основних знања и развијање вештина које ће допринети очувању и унапређивању психофизичког здравља, развијање одговорног односа према себи и сопственом здрављу, усвајање знања о основним чиниоцима који утичу на здравље и уочавање важности усвајања навика здравог живота.
Презентацију Ученичког парламента „Одговоран однос према здрављу“ можете погледати путем линка
Јелена Петровић
У суботу је у Белегишу одржано такмичење ученика, тзв. младих задругара. Такмичење је било организовано у неколико категорија, с тим да је само орање изостало због непогодних временских прилика. Нашу школу су представљали Лазар Добродолац и Душан Спорић, ученици осмог разреда. Они су се такмичили у вожењу трактора и показали су се као врло вешти возачи. Иако нису успели да освоје неку од прве три награде, ипак су добили признање за учешће због чега су били врло поносни. Осим тога, ученици су са овог занимљивог такмичења понели пријатне утиске које су радосно препричавали својим вршњацима.
Мирјана Тарлаћ, одељењски старешина
Након више од годину и по дана без певања у основним школама и дечјих музичких фестивала, коначно смо могли да запевамо пуним плућима. Наша школа је и ове године учествовала на 19. по реду дечјем музичком Мини-тини фестивалу. Фестивал је одржан 09.10.2021. у Старој Пазови. Представници наше школе су били ученици од петог до осмог разреда. Три нумере које су ученици извели расподељене су у две категорије. У млађој категорији смо се такмичили песмом ,,Мамин пољубац'', коју су извеле ученице петог разреда Хана Урошевић и Софија Инђић. У старијој категорији представљали су нас: Милица Обреновић, ученица шестог разреда, песмом ,,Живот је к'о клавир'' и Никола Вујновић, ученик осмог разреда, песмом ,,Када порастем''. Сви наступи су били праћени хором, као и ритмичким групама , које су чиниле ученице од 6. до 8. разреда. Наши ученици су током својих наступа освојили пажњу публике, а након гласања жирија постигли и значајне резултате. Ученик Никола Вујновић је са песмом ,,Када порастем''освојио највећу награду која се додељује на том фестивалу – Grand Prix. Након постигнутих резултата наша школа може бити поносна на успех такмичара и само изрећи речи честитања и хвале за наше ђаке, са жељом да догодине постигну исте резултате као што су и овогодишњи.
Јелица Рондић, наставница музичке културе