Желиш да ти живот буде миран?
Ево неколико предлога који ће позитивно утицати на твоје родитеље.
К О М У Н И К А Ц И Ј А
То не значи да се жалиш на кућне послове који су додељени теби. То значи да умете да слушате и разумете једни друге. Можда је мама, када је гунђала што не радиш ништа по кући, у ствари мислила на то да си претходно вече заборавио да избациш смеће. Зато је боље да добро сагледаш ствари, пре него што избије рат!
П Р Е Г О В А Р А Њ Е
Ако ти се не свиђају кућна правила, питај родитеље да ли можеш мало да их промениш. Унапред разговарај о фер кажњавању кад прекршиш неко правило, а ако забрљаш, чврсто се држи пређашњег договора.
Потроши 20% своје енергије надискутовање о проблему, и 80% нањегово решавање. Значи, ако мама и тата желе да си кући до 22 сата, а филм се завршио у 22.15, немој да губиш време на вриштање. Лепо им објасни да не постоји ни теоријска шанса да будеш у кућу тачно у 22 сата.
П О Ш Т О В А Њ Е П Р А В И Л А
Када си био млађи, скоро увек си поштовао правила. Сада си одрасла особа, способна да сама доноси одлуке. Због тога почињеш да преиспитујеш шта је фер. Родитељи не схватају да правила која су поставили пре пет година, као што је «у девет у кревет», више не важе, јер си сада скоро одрасла особа. Пошто имаш жељу да их смекшаш, онда буди одговорна особа, а то значи:
Преговарај о свим правилима пре него што их прекршиш. Немој да их лажеш да учиш код друга или другарице, а уствари да одеш у оближњи кафић. Ако наставиш тако, буди сигуран да ће те једном ухватити у лажи. Онда чеш морати из почетка да придобијаш њихово поверење. Дај онолико колико добијаш. Ако си добио дозволу да преспаваш код друга, следећег дана дођи кући у неко нормално време (бар до ручка). Затим, помози нешто у кући како би ставио до знања да знаш да цениш слободу. Информиши их. Врло је вероватно да ће те пустити да изађеш ако сазнају са ким излазиш и са ким се враћаш кући. Није потребно да им детаљно објасниш свој излазак, али нека имена и цифре су добар почетак.